Hälsa, vård och omsorg

Forum för diabetessjuksköterskor

En konferens speciellt tillägnad diabetes – fokus på aktuell forskning, medicinteknik och behandlingsmetoder.

Vi ses den 17-18 mars 2026 i Stockholm!

Boka kurs

Kursnr. 437200

2 dagar

fr. 6 980 kr

Exkl. moms

Välj kurstillfälle

Om konferensen

För dig som arbetar med diabetespatienter är det avgörande att hålla dig uppdaterad om den senaste forskningen, behandlingsstrategierna och de praktiska verktygen i det kliniska arbetet. 

Under konferensen fördjupar vi oss i aktuella områden såsom ny medicinteknik, diabetes i kombination med NPF-diagnoser, egenvårdsstöd och aktuell forskning. Vi belyser även frågor kring livsstil, kost och fysisk aktivitet – och hur vi bäst kan arbeta personcentrerat i mötet med varje patient.

Dagarna varvas med föreläsningar av experter och goda exempel direkt från verkligheten. Missa inte årets viktigaste mötesplats för dig som är diabetessjuksköterska.

Välj själv om du vill delta på plats eller digitalt!

Varmt välkommen!

Målgrupp

Konferensen vänder sig till dig som arbetar som diabetessjuksköterska. Du kan exempelvis arbeta på en diabetesmottagning, endokrinmottagning eller medicinmottagning inom primärvården, på en specialistmottagning eller inom äldreomsorgen. 

Program

Programmet är under uppbyggnad och denna sida kommer att uppdateras löpande. 

  • - Diabetes i rörelse - strategier för egenvårdsstöd & patientutbildning

    Det kan vara utmanande att utbilda diabetespatienten till att sköta sin egenvård på en tillfredsställande nivå. Men med rätt kunskaper, metoder och kommunikation underlättar det för dig att uppnå en lyckad patientutbildning.

    Under passet presenterar Daniel konkreta egenvårdsstrategier för personer med typ 1, typ 2, LADA och prediabetes. Han går igenom vilka strategier som är mest framgångsrika för att motivera patienten till att bibehålla långsiktigt hållbara rutiner.

    Daniel delar även med sig av sina egna erfarenheter av att leva och idrotta med typ 1 diabetes.

    •    Lågkolhydratkost – kliniska implikationer och praktiska strategier
    •    Träning med insulinbehandling – riktlinjer för styrka, kondition och mixträning
    •    Mindset – hur stabilt blodsocker kan förbättra psykiskt mående
    •    Kommunikation som når hela vägen
    •    Patientperspektivet – ta del av Daniels egna erfarenheter

    Daniel Möller, diabetessjuksköterska, Infodiab
    Daniel Möller, diabetessjuksköterska, Infodiab

    Daniel arbetar med digital rådgivning, skräddarsydda kost- och träningsplaner samt ett digitalt community. Utöver att vara diabetessjuksköterska har han även en kandidatexamen i idrottsvetenskap med inriktning blodsocker och träning. Daniel har själv typ 1 diabetes och brinner för frågor som kombinera diabetes och idrott.

Boka

Forum för diabetessjuksköterskor

2 dagar

fr. 6 980 kr

exkl. moms

  • 17-18 mars 2026

    Stockholm alt. distans

    Platser kvar

Boka tidigt för bästa pris!

Till och med 12 december: 6 980 kr

Till och med 6 februari: 7 980 kr

Från och med 7 februari: 8 980 kr

Pris för konferenspaket (lunch och fika) på 990 kr tillkommer för deltagare på plats. Samtliga priser är exkl. moms.

Håll mig uppdaterad

Prenumerera på våra mejlutskick om Forum för diabetessjuksköterskor och ta del av det senaste om konferensen!

Relaterade konferenser